رفتن به نوشته‌ها

افزایش بورسیه صنعت برای سال ۱۴۰۳ وظیفه داریم برای هر نخبه و

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تلاش داریم بورسیه صنعت را برای سال ۱۴۰۳ ارتقاء دهیم و صنایع مختلف را درگیر کنیم که از رتبه‌های برتر و استعداد درخشان پذیرش کنند.


به گزارش ایسنا، محمدعلی زلفی‌گل در جلسه شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی اظهار کرد: بورسیه صنعت اتفاق خوب و تجربه بسیار موفقی است و نباید در اجرای آن دوگانگی وجود داشته باشد، باید با هماهنگی اداره کل بورس دانشجویان از هم اکنون برنامه‌ریزی صورت گیرد و با صنایع مختلف هم رایزنی شود.


وی افزود: هدف این است که نگاه نخبگان را تغییر دهیم که با آمدن به رشته‌های بورسیه، آینده شغلی دارند.


وزیر علوم تصریح کرد: به عنوان مسؤول وظیفه داریم هر نخبه‌ای را که در هر زمینه‌ای استعداد دارد، حفظ کنیم و به او این اطمینان را بدهیم که در همان استعداد خودش آینده شغلی خواهد داشت.


زلفی‌گل با اشاره به اجرای برنامه‌محوری در دانشگاه‌ها پیشنهاد کرد: دانشگاه‌هایی که یک درصد تولید علم را بر عهده دارند، شامل اجرای برنامه محوری باشد. همچنین هر مصوبه‌ای که در شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی مطرح می‌شود، باید پیوست مطالعاتی داشته باشد.


وی گفت: تلاش داریم بورسیه صنعت را برای سال ۱۴۰۳ ارتقاء دهیم و صنایع مختلف را درگیر کنیم که از رتبه‌های برتر و استعداد درخشان پذیرش کنند. هدف آن است که دانشجویانی که بورس صنعت می‌شوند، تابستان‌ها بروند در صنعت کارآموزی و کارورزی داشته باشند و پروژه کارشناسی‌شان را در رابطه با همان نیاز خود بگذرانند. به عبارتی افرادی که بورس می‌شوند، کاملاً آموزش‌شان هدفمند است با آن صنعتی که بورسشان کرده است. بخشی از استعدادهای درخشان که نگران آینده شغلی هستند، از این طریق نگرانی‌شان برطرف می‌شود.


به نقل از وزارت علوم، محمدصادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این جلسه در رابطه با حمایت از بورسیه‌های شغلی، گفت: یک اتفاق بسیار مهمی که در وزارت علوم در حال رقم خوردن است، هدفمند کردن حوزه آموزش به خصوص متناسب با نیازهای شغلی دانشجویان است.


خیاطیان با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان مهم‌ترین بستر برای جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و نخبگان علمی هستند، افزود: ما در صندوق نوآوری وظیفه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را بر عهده داریم.


وی افزود: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا اگر شرکت دانش‌بنیانی بیاید وارد فرایند بورسیه تحصیلی دانشجویان شود، بتوانیم مشوق‌ها و تسهیلات متناسبی را برای آنها قائل شویم تا در این برنامه خوبی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داده، مشارکت جدی داشته باشیم.


رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: اگر شرکت دانش‌بنیانی درخواست بدهد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا قصد بورسیه کردن دانشجویان را دارد، متناسب با این مقاطع تحصیلی، تسهیلات ارزان‌قیمت (قرض‌الحسنه) به شرکت ارائه خواهیم کرد. با توجه به آنکه پایه حقوق هم‌اکنون حدود ۵ و نیم میلیون تومان است، بر این اساس تسهیلات ارزان‌قیمت سالانه برای آنها پرداخت خواهیم کرد.


خیاطیان افزود: هم‌اکنون چند شرکت دانش‌بنیان در دفترچه صنعت تقاضای جذب دانشجویان بورسیه کردند، ولی با توجه به آنکه برنامه هنوز مصوب نشده، تحت حمایت قرار نگرفتند و سال آینده این شرکت‌ها مشمول حمایت خواهند شد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیم بورس خرید نهال کجاست؟ نکات خرید نهال چیست؟
بیشتر بخوانیم راهنمای خرید نهال

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *